"Jobb ízű a falat, ha mindnyájan esznek." (Arany János: Családi kör) ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ "Miközben mosogatsz, imádkozz ! Adj hálát a mosogatni való tányérokért, hiszen ez azt jelenti, hogy volt bennük étel, hogy tápláltál valakit, hogy szeretettel gondoskodtál valakiről: főztél és asztalt terítettél. Képzeld el, hány ember van a Földön, akinek nincs mit elmosnia, vagy nincs kinek megterítenie." ( Paulo Coelho ) ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ "Si mangia per vivere e non si vive per mangiare - Nem azért élünk, hogy együnk, azért eszünk, hogy éljünk." ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ "Ne úgy gyűjtsd a recepteket vagy vacsoraélményeket, mint egy lepkegyűjtő ! Élvezd amit csinálsz." (A. Bourdain) ♥ ☼ ♥ ☼ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥ ☼ ♥

N A GY K Ő R Ö S I - Í Z E K

  A blogomban megpróbálom apránként összegyűjteni a neten fellelhető "Nagykőrösi ízeket".  Remélem, hogy a gyűjtemény folyamatosan bővül.

 

 

Paprikás csirke túrós csuszával és marcza fánk - Nagykőrösiek készítették el Arany János kedvenc étkeit a Család-barát Magazin műsorban

A nagykőrösi Budai Kapu Étterem (Kardos Gyula séf, Szabó Péter tulajdonos) a Család-barát Magazin műsorában szerepelt és elkészítették Arany János kedvenc ételét, a paprikás csirkét túrós csuszával.

Paprikás csirke túrós csuszával

Szabó Károlyné Klára (Nagykőrösi Szövő Kaláka vezetője) pedig marcza fánkot sütött.

Arany János féle marcza fánk




Kőrösi hájas kifli

Hozzávalók:
1 adaghoz való: 30 dkg sertés háj darálva, 3 db. tojássárgája, csipet só, 2 dl tej, 50 dkg liszt.
Elkészítése: 
A hozzávalókat összegyúrjuk. 1 óra pihentetés után 3 db. cipót készítünk, majd teljesen kerekre nyújtjuk. majd feltekerjük, majd 3-4 cm nagyságúra daraboljuk, majd egyenként kinyújtjuk hosszúkás kifli formára.
Tölteléket rakunk bele: dió, mák, stb. Ezután kifli formába felhajtjuk. sütjük.vaníliás cukorral szórjuk.
Vágó Lászlóné - Nagykőrös - receptje





Marcza-fánk / Arany János kedvenc édessége


XVI. Nagykőrösi Arany Napok - Arany János kedvenc ételei.
Hogy  mi volt Arany kedvenc étele ?
A receptet az egykori geszti esperestől, Szabó Istvántól tudjuk:
"Csirkepaprikás galuskával és túrós csusza tejfellel nyakon öntve..."

Kedvenc édességét, a Marcza-fánkot a Nagykőrösi Toldi Élelmiszeripari Szakközépiskola cukrász és pék tanulói készítették.




Arany János "marcza-fánk"-ja
Leírását egyik tréfás levelében küldte el Debrecenbe, régi költőbarátjának Szilágyi Istvánnak - akinek sokat köszönhetett, még a pályája kezdeti időszakában.

Íme a levélrészlet:
"... itt a recipe: üss egy csuporba (például) két tojást. Belé egy kevés sót, cukrot. Verd össze jól és önts hozzá egy meszely tejet; annyi lisztet, hogy palacsinta tészta sűrűségű legyen. Akkor tégy zsírt tepsibe, egy ujjnyi vastagul, s ezt forrald fel. Mikor legjobban forr, a tésztát kanalankint rakd belé, egy-egy kiskanállal egyhelyre és pirosra süsd meg. Punctum. Ez fiam, oly egyszerű, hogy magad is megcsinálhatod. Hirtelen étel, amikor hamar kell valamit csinálni!!!..."

(Egy meszely = a régi iccének a fele, pontosabban: 0,35 l)


Tényleg nagyon egyszerű, még a sütés-főzés gyakorlatában kevésbé járatosak is könnyedén elkészíthetik a leírás alapján. Porcukorral meghintve és/vagy baracklekvárral a legfinomabb.





 

 

Vesu

A vesu, vesikalács a nehéz fizikai munkát végző parasztság és a legelőkön élő pusztai pásztor ember sült tésztája volt.

A XVI. Nagykőrösi Arany Napokon vesut  a Nagykőrösi Toldi Élelmiszeripari Szakközépiskola cukrász és pék tanulói készítettek. A tésztába töltelékként lilahagyma, paradicsom és tejföl került. 







Vesu: tésztamaradék­ból (kenyér- vagy kalácstészta) vese alakra for­mázott, sertészsírral töltött péksütemény. Jellegzetességét a sütés közben megolvadó és a tésztába szívódó zsír adja.
A vesu középbarna színű, matt héjú, jól lazított, apró lyukacsos bélzetű, közepén a megolvadt zsírtól üreges, kissé szétnyíló, maréknyi (10- l5 dkg) nagyságú, vese alakú termék.
Egyszerű összetétele és a hagyományőrző pász­torkultúrához való kapcsolódása alapján felté­telezhető, hogy már a XVIII. században általánosan fogyasztott kalácsféle volt. Lehetne akár az első kalácsféle is, amit a magyarok kezdtek sütni, és finnugor (nem szláv) eredetű, saját nyelvükön jelöltek. A vesu, vesi (kalács) terminológiák a XX. század végére vissza­szorultak, tájjellegűvé váltak.
Az emlékezet szerint vesu, vesikalács név alatt nem árusítottak cipókalácsokat még a híres debreceni vásárokon, piacokon sem. A pékipar sem karolta fel gyártását. Története során meg maradt a paraszti konyha sült tésztájának. Idős asszonyok saját családjuknak a mai napig elkészítik hétvégére. A sütés napján el is fogyasztják, bár 2-3 napig is megőrzi ízét, állagát különösebb tárolási feltételek nélkül.

Felhasználás Jellegzetes, kenyérsütés napján fogyasztott, laktató sütemény. Frissen a legízletesebb. Kiegészítő étkezéshez aludttej vagy bor kíséretében is fogyasztják.
Magyar Pékszövetség

"Kenyér, vagy kalácstészta tésztamaradékából vese alakra formázott, sertészsírral töltött péksütemény. Jellegzetességét a sütés közben megolvadó és a tésztába szívódó zsír adja.
A vesu alapja a kenyértészta, míg a vesikalács kalácstésztából készül."

Változatok:
vesikalács, vesekalács

Történet:
A vesu, vesikalács a legegyszerűbb kalácstípushoz, azaz a cipókalácshoz tartozik. Lényege, hogy a nyers állapotban ökölnyi nagyságúra becipózott kelt kalács- kenyértészta közepébe kávéskanálnyi zsírt és esetenként fahéjat tesznek, erre ráhajtják a tészta egyik végét. Így veséhez hasonlítható formát nyernek. A kalács kisütve kissé szétnyíló maroknyi nagyságú sült tészta, amit egy személy egy evéssel el tud fogyasztani. Íze inkább édeskés, mint sós. Leggyakrabban csak magában fogyasztották. Illik aludttejhez, tejeskávéhoz és borhoz is. Laktató étel. A vesu, vesikalács a nehéz fizikai munkát végző parasztság és a legelőkön élő pusztai pásztor ember sült tésztája volt.
A kutatások alapján az biztosnak látszik, hogy a 19. század második felében már paraszti háztartásokban gyakran sütötték. A családnak vasárnapokra, a segítőknek a kalákában végzett munkák idejére készítették. A pásztoroknak a nagy ünnepek alkalmával, a jószágszemléhez kapcsolódva, a kántáló gyerekeknek karácsonyra ajándékozták. Az év nagy részét legelőkön tartózkodó hortobágyi pásztoroknak még ma is a legkedvesebb ajándék, amit az állatok gazdájától kap.
Az emlékezet szerint vesu, vesikalács név alatt nem árusítottak cipókalácsokat még a híres debreceni vásárokon, piacokon sem. A pékipar sem karolta fel gyártását. Története során megmaradt a paraszti konyha sült tésztájának.

Felhasználás:
Jellegzetes, kenyérsütés napján fogyasztott, laktató sütemény. Frissen a legízletesebb.

Szakmai fogások:
 A vesu általában a kenyérkészítéskor megmaradt tésztából, a vesikalács néha - jelesebb ünnepek körül - maradék kalácstésztából készül. A maradékból öklömnyi darabokat csípnek ki. A gömbölyített, pihentetett tésztát ellapítják, egy kanál zsírt tesznek a közepére, olykor fahéjjal is meghintik, és félbe hajtva kelesztetik, majd kemencében megsütik. A sütés során a zsírt a tészta magába szívja, és az összehajtás mentén kicsit szét is nyílik, ettől bélzet zamatosabbá válik, a szélek ropogósra sülnek.
Magyar Pékek Fejedelmi Rendje

 

 

Nagykőrösi aprópecsenye Ágnes:) módra

Legjobb tudomásom szerint nincs ilyen "helyi specialitás", így kigondoltam, mik a város ismert, neves élelmiszerei - amíg "élt"a konzervgyárunk, addig ez nem volt kérdés:
- pulyka; sokan nem is tudják, hogy pl. a II. világháborút megelőzően Nagykőrös Angliába irányuló pulyka exportja igen jelentős volt ! 
(Nagykőrösön Benedek József és fia 1870-ben alapított gyümölcs és baromfiexport céget. A brit királyi udvar és a londoni elit  karácsonyi pulykáját is ez a Benedek-cég szállította. Az 1930-as években a vállalkozás évente már mintegy 200 ezer pulykát értékesített Angliában.)
- zöldborsó, zöldbab, kukorica, sárgarépa, paradicsom és az UBORKA!

Nagykőrösi aprópecsenyém receptje:

hozzávalók 6-8 személyre:
1kg pulyka alsó comb filé vékony csíkokra darabolva (mint a tokányhoz)
-sárga és zöld hüvelyű bab
-sárgarépa
-zöldborsó 

(ezek egyforma mennyiségben, kb. 25-25 dkg)
-1 doboz csemegekukorica

-1 nagy paradicsompaprika
só, bors, pirospaprika, egyéb fűszer ízlés szerint
étolaj
kőrösi ketchup vagy 1 kis doboz kőrösi sűrített paradicsom
1,5kg krumpli
6-8db csemegeuborka apróra darabolva

A babokat "konzervméretűre" daraboljuk ( vagy eleve konzerv- vagy fagyasztott zöldségeket használunk ), a sárgarépát és a paprikát felkockázzuk.
A pulykahusit kevés olajon jól átsütjük, kiskanálnyi pirospaprikával megszórjuk, ízlés szerint fűszerezzük, kevés vizet öntve alá, puhára pároljuk-sütjük. Ügyeljünk, hogy egy kis szaftja maradjon!
A zöldségeket -az uborka kivételével - ízlés szerint fűszerezve puhára pároljuk, a végén hozzáadjuk a paradicsompürét (ketchupot).
A megtisztított, vékony hasábokra darabolt krumplit olajban kisütjük.

A készre sütött szaftos husit összeforgatjuk a zöldségekkel, belekeverjük az apróra darabolt uborkát is és a sült krumplival tálaljuk (ezzel is összeforgathatjuk)
.

Eredeti receptleírásom - levédve :) 







Ananászos sült

 
Hozzávalók:
1 kg sertéskaraj egyben (csont nélkül)
1 doboz körszeletes ananászbefőtt (vagy 1 db friss ananász)
10 dkg vékonyra szelt húsos szalonna
4 gerezd fokhagyma
fél dl oliva olaj
só, fehérbors

Elkészítés:
A karajt megmossuk, a tetejét bevagdossuk (csak annyira, hogy az ananász karika beleférjen) és a fűszerekkel jól bedörzsöljük.
Az olajat egy kisebb sütőformában felforrósítjuk (amekkorában a hús elfér), és átsütjük benne a karaj minden oldalát.
Ezután a tepsibe helyezzük.
A bevagdalt résekbe helyezzük az ananász karikákat.
Beborítjuk a vékony szalonna szeletekkel.
Meglocsoljuk olajjal, alufóliával letakarjuk, és forró sütőben puhára sütjük, közben levével locsolgatjuk. Amikor megpuhult, kivesszük a tepsiből és szép tálra helyezzük. A tetejét leöntjük fél dl konyakkal és meggyújtjuk.
Ünnepi alkalmakkor kínáljuk. Leginkább rizsköret illik hozzá.
Tipp:
Készíthetjük ujjnyi szeletekre vágott pulyka, vagy csirkemellből is.
Fekete Edit, Nagykőrös KreativCafé









Eperfagyi

Hozzávalók:
70 dkg eper
24 dkg cukor
40 dkg tejszín
20 dkg mascarpone krémsajt
20 dkg tejföl
4 evőkanál citromlé

Elkészítés:
Az epret megmossuk, csumáját eltávolítjuk, kisseb darabokra vágjuk. A cukrot az eperre szórjuk és kb. 1 órán át állni hagyjuk, hogy levet ereszthessen.
Miután az eper levet eresztett a turmixgépbe öntjük, és a többi hozzávalóval együtt habosra turmixszoljuk. Jól zárható műanyag edénybe öntjük, és a fagyasztóba helyezzük. 1-1,5 óránként átkeverjük. Az átkeverést kétszer elég megismételnünk.
Kb. 8-10 óra alatt fagy össze teljesen, de a legjobb, ha egy éjszakára a fagyasztószekrényben hagyjuk.
Friss eperszemekkel, tejszínhabbal díszítve tálalhatjuk.
A receptet, fotókat küldte Kerekes András, Nagykőrös. Lakoma
Kerekes András Weboldala






Nagykőrösi pincepörkölt


hozzávalók egy nagyobb bográcshoz:
1,5 kg marhalábszár
1,5 kg süstölt tarja
1,5 kg pulykacombfilé
1 nagyobb szál parasztkolbász
25 dkg nyers kolozsvári szalonna
vöröshagyma
fokhagyma
fűszerpaprika
fehér és zöldpaprika, paradicsom
só, bors, őrölt kömény, babérlevél
1 doboz sör
3 kg krumpli

Előző este a füstölt tarját megfőzöm, kihűtöm, hűtőbe teszem a másnapi felhasználásig. A levét is elteszem.
A marha és pulykahúst külön edényben bepácolom: a húst felkockázom, olajba teszek sót, borsot, felaprított vörös és fokhagymát és ebbe alaposan átforgatom a húst, majd jól záródó edényben 1 éjszakára hűtőbe teszem. A marhahús inkább vöröshagyás, míg a pulyka túlnyomórészt fokhagymás legyen.
Másnap a főtt-füstölt tarját falatnyi kockákra darabolom.
A szalonnát felkockázom, a bográcsban kisütöm, majd ráteszem a bepácolt marhahúst, amit nagy lángon, többször átforgatva fehéredésig pirítok. Megszórom bőven törött paprikával, elkeverem, felöntöm egy kevés vízzel és felforralom. Beleteszek 2-2 fehér és zöldpaprikát is. Főzés közben fűszerezem. Mikor úgy 2/3 részre már megpuhult a marhahús, hozzáteszem a bepácolt pulykahúst is és 2-3 paradicsomot, valamint néhány babérlevelet. Ha már majdnem puhák a húsok, hozzáadom a hasábokra vágott krumplit, a felkarikázott kolbászt, belerakom a felkockázott tarját, legvégül öntöm hozzá a sört és az egészet készre főzöm.
(Főzés közben az elpárolgott levet víz helyett a füstölt tarja főzőlevével pótolom - a sózásra emiatt ügyelni kell ! ).
Akkor jó, ha kellőképpen sűrű, tunkolható a szaftja.
Túl sok krumpli nem kell bele, mert úgyis inkább friss, ropogós héjú kenyérrel fogyasztjuk.





Nagykőrösi szilvalekváros hájas, ahogy régen is készítették

az eredeti dokumentum 





Hollywoodi fogyókúrás recept 1937-ből

Hajmássy Ilona (Lona Massey néven ismert, nagykőrösi származású filmcsillag) Hollywoodban
...
A szigorú hollywoodi filmmogulok már akkor sem bíztak semmit a véletlenre, így a színésznőknek a következő fogyókúrás recept szerint kellett a mindennapjaikat tengetniük: Reggel narancslé vagy tej és egy szem szilva. Délben: Banán, alma, kétszersült, narancslé. Este: zeller levél vagy petrezselyem zöldje és egy karalábé. Mindezek után nem csodálkozhatunk azon, hogy a jóféle kőrösi koszthoz szokott Ilona a következő sorokkal búcsúzott el szüleitől: "Még álmomban is disznókarajt és szárazkolbászt látok kőrösi uborkával, jó erős zöldpaprikával"




Csokoládé torta főzött krémmel

Hozzávalók:

Piskóta:
6 db tojás
Egy csepp ecet
13 dkg liszt
2 dkg kakaópor
1 csomag sütőpor
1 csipet só
12 dkg cukor.

Krém:
4 db tojás
18 dkg cukor
1 csomag főzős csokoládés pudingpor
Rum aroma
25 dkg margarin
10 dkg étcsokoládé.

Elkészítés:

Piskóta:
Egy keverő tálba szitáljuk a lisztet, kakaóport, sütőport, egy csipet sót és elkeverjük.
A tojásokat kettéválasztjuk. A sárgáját a fele cukormennyiséggel kihabosítjuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük egy csepp ecettel és a maradék cukorral.
Az átszitált lisztes keveréket elkeverjük a cukros tojássárgájával, majd lazán, széles mozdulatokkal hozzákeverjük több részletben a felvert tojásfehérjéhez, hogy a hab ne törjön össze, de egy egységes állagú elegyet kapjunk.
Kivajazott, kilisztezett tortaformában, előmelegített sütőben, 175 C fokon készre sütjük. (Tűpróba.)

Krém:
Az egész tojásokat, a cukrot, a pudingport és rumaromát egy lábosba tesszük, robotgéppel elkeverjük. Egy másik lábasban felrakunk vizet forrni (Annyi vizet teszünk bele, hogyha az első lábast ráhelyezzük, ne érje víz az alját = gőzfürdő.). Amikor a víz szép lassan, gyöngyözve forr, ráhelyezzük a másik lábast, és robotgéppel kb. 15-20 percig magas fokozaton keverjük, addig, míg a krémünk kissé kifehéredik, és be nem sűrűsödik. Levesszük a gőzről.
Mikróban a kockákra tördelt csokoládét felolvasztuk, majd ezt is hozzákeverjük. a krémhez, kihűlésig keverjük a robotgéppel. Végül a szobahőmérsékletű margarinnal összekeverve kibabosítjuk. Hűtőben, vagy fagyasztóban pihentetjük addig, míg a piskótánk kihűl. (15-20perc). időközönként átkeverjük, minél többször, annál finomabb lesz!
Kihűlés után a piskótát három részre vágjuk vízszintesen, betöltjük, és tetszés szerint díszítjük.
A receptet, fotót küldte Kerekes András, Nagykőrös. Lakoma
Kerekes András Weboldala






Mini pizzás- virslis csigák

A tésztához:
50 dkg liszt
1 csapott ek só
1 kanál cukor
1 kk oregánó
2 dkg élesztő
2,5-3 dl tej
5 ek napraforgóolaj

Bolognai-s töltelékhez:
20-25 dkg darált hús
1 kisebb fej hagyma
2 ek napraforgóolaj
1 tk pirospaprika
1 kis paradicsompüré

bors
1 kk majoranna
1 kk oregánó

Lecsós töltelékhez:
1 hagyma
2 ek napraforgóolaj
1 nagy paprika
1 nagy paradicsom

2 tojás

A tetejére:
1 tojás
10 dkg reszelt sajt

Goróczné Mónika, a központi lángossütő dolgozója virslivel készítette!
A lapot amit kinyújtottam megkentem tejfölös pizzakrémmel és megszórtam metélőhagymával,s végül reszelt sajttal! Ráteszem a hosszában elcsíkozott virsliket és szorosan feltekerem! (feledarabolom) Sütőpapírral bélelt sütőlemezre rakom,s végül a  csigák tetejére kevés sajtot halmozok! Előmelegített sütőben lassú tűznél sütöm!
Jó étvágyat kívánok!
HetiHírekOnline







Kőrösi ezerjó rétes / Kőrösi rakott rétesem



Még a nyáron egy "pampás" 😉  rokoni összejövetelre 😍 készítettem ezt a finomságot.

Hozzávalók egy nagy gáztepsihez (10-12 főre):
2 csomag 8 db-os réteslap
1 nagy pohár tejföl, étolaj + kevés vaníliás cukor
búzadara (esetleg édes keksz vagy piskótamorzsa) a gyümölcstöltelék alá
mandulaforgács (opcionális)

Először elkészítem a töltelékeket:

Alma töltelék:
1 kg almát megtisztítok, lereszelek. Levét kinyomkodom, ízlés szerint cukorral és őrölt fahéjjal ízesítem, összekeverem pár kanál búzadarával (ez felszívja a fölösleges levet)

Mák töltelék:
2 dl tejet felforralok. Feloldok benne 25 dkg porcukrot és hozzákeverek fél kg darál mákot. 
Fél citrom reszelt héjával és egy marék megmosott mazsolával összekeverem.

Túró töltelék:
1/2 - 3/4 kg túrót áttörök egy pici sóval, negyed kg porcukorral, 1 tasak vaníliás cukorral és összekeverem 1 felvert tojással, pár evőkanál tejföllel, fél csomag  vaníliás pudingporral, kevés reszelt citromhéjjal és egy maréknyi megmosott mazsolával.

Meggy töltelék:
Kilónyi magozott meggyet (télen fagyasztottat vagy két befőttes üvegnyit) levétől jól kinyomkodok. Összekeverem ízlés szerinti mennyiségű cukorral, egy csomag vaníliás pudingporral és egy mokkáskanálnyi őrölt fahéjjal - ettől különösen finom íze lesz !

A tepsit vékonyan kikenem olajjal.
Lerakok bele 4 réteslapot, amiket egyenként nagyon vékonyan megkenek étolajjal elkevert tejföllel.
A réteslapok tetejére rákenem az alma tölteléket (alá szórok egy kevés búzadarát, hogy ne ázzanak el a réteslapok).
Erre jön 3 réteslap (egyenként, vékonyan olajos tejföllel megkenve), amire a mák tölteléket kenem. Ismét 3 megkent réteslap következik, majd erre jön a túró töltelék.
Ezután újabb 3 megkent réteslap és a meggytöltelék (ez alá is szórok kevés búzadarát, hogy ne ázzon majd át a réteslap).
Legfölülre 3 réteslapot teszek, egyenként vékonyan lekenve az olajos tejföllel, amibe egy kevés vaníliás cukrot is keverek.
Előmelegített sütőben, 180 fokon, 35-40 perc alatt megsütöm.

Frissen/melegen vagy kihűlve egyaránt nagyon finom, de kihűlve szebben szeletelhető.
Én ezért csak akkor szeletelem, ha kicsit már meghűlt (már ha tudunk addig várni Kacsintás ).

Aki külön-külön valamelyik tölteléket esetleg nem szereti, így egyben még annak is ízleni fog 👍👌
Ízlés szerint porcukrot is lehet szórni a tetejére.

Tipp: ha a két csomagon kívül van még réteslapunk, akkor a túrós és meggyes réteg alá is 4-4 db-ot tegyünk. A legfelső, olajos/cukros tejföllel vastagabban lekent réteslap rétegre sütés előtt  szórhatunk mandulapelyhet is, akkor mutatósabb a süteményünk. 

A rakott rétes/ezerjó rétes többfelé ismert, de ezzel a négyféle töltelékkel (egyszerre) készítve még nem találkoztam sehol, így adtam a rétesemnek a  "Kőrösi ezerjó rétes" / "Kőrösi rakott rétes" nevet - levédve haha



Kőrösi rakott rétes / Ezerjó rétes - levédve :)





Ne vidd sehová

Hozzávalók: 
6 db. tojás, 6 kanál cukor, 6 kanál liszt, sütőpor, ebből piskótát sütünk, 1 üveg meggy, 2. db. kávé puding, torta bevonó a tetejére.

Elkészítése: A kész piskótára rákenem a krém felét, erre rá a magozott meggyet, és a krém másik felét is rákenem, és a tetejére az olvasztott csokit.

A sütemény készítője: Sáfár Nagy Istvánné – Nagykörös





Sajtos rúd

1kg liszt, 6 teáskanál só, 40dkg zsir, 25dkg margarin, 2db tojás, 5dkg élesztö.Össze álitom a süteményt egy órára a hütöbe teszem utánna kinyujtom, elcsörgélem, tojással megkenem, reszelt sajtott teszek rá.Mehet a sütöbe én 4 es sütöm.
Paulovszky Jánosné receptje (facebook, Süssünk valamit) 











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése