Oldalak

2023/02/17

Jót egyél, hogy jól legyél! : receptek az egészséges élethez

Egy nagyon jó kis recept füzet került ma a kezembe. 

Huber Erzsébet: Jót egyél, hogy jól legyél! : receptek az egészséges élethez

Egészséges és egészség helyreállító ételek receptgyűjteménye, nem csak vegetáriánusnoknak.

A recept füzet pdf formátumban letölthető innen





Pár érdekes recept

Nyers kenyér

(gluténmentes, gabonamentes, élesztőmentes)

Hozzávalók: 1 db nagyobb alma vagy répa, 10 dkg dió, 30 dkg őrölt lenmag, 10 dkg őrölt szezámmag, 1 tk só, útifűmaghéj, víz, aszalógép (ennek hiányában légkeveréses sütő).

Elkészítés: A szezámmagot, lenmagot ajánlatos néhány percig lassú tűznél, állandó keverés mellett pirítani. Vigyázzunk, hogy ne égjen meg. Miután kihűlt, kávédarálón ledaráljuk. Hozzáadjuk az almát reszelve, sót, útifűmaghéjat és annyi vizet, hogy formálható gombócot kapjunk. Egy őzgerincformát papírral vagy fóliával kibélelünk és belenyomkodjuk a masszát, hogy a formát felvegye. Rövid ideig szikkadni hagyjuk, majd papírral együtt kivesszük és miután a papírt lehúztuk róla, felszeleteljük. A kenyérszeleteket aszalógépben, vagy villanysütőben melegen tartó programon 2 órán át aszaljuk. Minél szárazabbra aszaljuk, annál tovább eláll. Ha különböző formájú kenyereket szeretnénk, akkor ujjnyi vastagságúra nyújtjuk a tésztát, és formákkal kiszaggatjuk, így aszaljuk.


Gazpacho (nyers leves)

Hozzávalók: 1000 g érett paradicsom, negyedelve, 50 g zöld kaliforniai paprika, darabolva, 40 g vöröshagyma, 70 g uborka, csíkosra hámozva, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. citromlé, 1 tk. só, 50–70 g olívaolaj, 8 db jégkocka.

Díszítéshez: cukkini, sárgarépa, kaliforniai paprika, paradicsom, hagyma

Elkészítés: Minden összetevőt tegyük a turmixgép kelyhébe. Először fél percig közepes fokozaton daraboljuk a zöldségeket. Kicsit pihentessük a gépet, majd a legerősebb fokozaton 2–3 percig turmixoljuk a pürét, hogy minél selymesebb állaga legyen. Hűtőben min. egy órát érleljük az ízeket. Apró kockákra vágott nyers zöldségekkel tálaljuk. Adhatunk hozzá kenyérkockát is.


Olajos magokból készült tej receptje

Hozzávalók: 10–15 dkg olajos mag áztatva (dió, kókuszreszelék, kesudió, mandula), 1 ek. méz, csipet só, 1l víz

Elkészítés: A magot a mézzel, sóval és kevés vízzel (max. 200 ml) krémesre turmixoljuk, majd fokozatosan higítjuk. Sima állagot szűréssel kaphatunk. A visszamaradó masszát pedig felhasználhatjuk kenyérbe, péksüteményekbe.


Növényi tejföl készítése (Vegitejföl) – alaprecept

Hozzávalók: 1 csésze napraforgómag, 1/3 csésze frissen facsart citromlé, ¼ csésze vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, ½ teáskanál só, 1+1/4 csésze víz.

Elkészítés: Turmixoljuk össze a hozzávalókat krémes állagúra. Sós ételekhez tejfölként használjuk. Ha kefirt akarunk vele helyettesíteni, akkor kicsit több citromlé kell bele. Sokkal finomabb a tejfölünk, ha nemcsak napraforgómagból készítjük. Csinálhatjuk kesudióból és mandulából is. De keverhetjük is: pl. a kesudiót és a napraforgót. Rakott ételek tetejére kesudió vagy mandula javasolt, esetleg keverve napraforgóval. A csak napraforgóból készült vegitejföl szürkés színe a rakott ételek tetején megsülve a „beton-ra” emlékeztet, míg a szép fehér kesudió, mandula, vagy kevert magok nagyon esztétikusak.

A növényi tejfölök nagyon táplálóak és finomak. Elkészítésük egyszerű, kb. 10 perc, de ebben az időben már benne van a hagyma hámozás, a citromcsavarás és a turmixkehely elmosogatása is. Felhasználható levesekhez, főzelékekhez (+ kukoricakeményítő), egytálételekhez, azaz minden területen kiváltható vele a tejföl.

Tanács: az olajos magvakat felhasználás előtt néhány órára, vagy egész éjszakára áztassuk vízbe!


Diós olívapástétom

Hozzávalók: ¼ csésze magozott olívabogyó, 1 csésze dióbél, ½ csésze víz, 1 tk. frissen facsart citromlé, 1 mokkáskanál fokhagyma-granulátum, 1 evőkanál szárított zellerlevél.

Elkészítés: Turmixoljuk el alaposan a hozzávalókat annyi vízzel, hogy könynyen kenhető, krémes masszát kapjunk. Kóstoljuk meg, és ha nem elég sós ízt adott az olívabogyó tartósításánál használt só, adjunk hozzá ízlés szerint sót.


Zabkeksz

Hozzávalók: 150 g zabpehely, 50 g rizsliszt, 50 g tönkölybúza liszt, 50 ml olívaolaj, 80 ml víz, 6 ek. méz, ½ tk. szódabikarbóna (vagy foszfátmentes sütőpor) 1 csipet só.

Elkészítés: A hozzávalókat alaposan összekeverjük, kinyújtjuk és formára vágjuk (pl. négyzet vagy korong). 180oC-on 15–20 percig kell sütni. Lehet a tésztához keverni diót, mandulát, aszalt gyümölcsöt és kókuszreszeléket is, hogy gazdagabb legyen a keksz.


Sült zöldségek

Hozzávalók: spárga, cukkini, padlizsán, hagyma, fokhagyma, Vitó ételízesítő.

Elkészítés: Tepsibe teszem a zöldségeket, megsózom fűszersóval, megsütöm. Meg lehet locsolgatni egy kis szójaszósszal vagy fokhagymás sós vízzel. Ízlés szerint lehet sütni, ahogy szeretjük. 


Zöldséges vagdalt

Hozzávalók: 30 dkg kínai-kel, 20 dkg cukkini, 2 répa, negyed zeller, 30 dkg zabpehely, 1 csésze tökmag, 1 csésze napraforgó, 1 ek Vitó, só.

Elkészítés: A magokat megpirítjuk, ledaráljuk. A zöldségeket lereszeljük. Mindent összekeverünk és tepsibe tesszük. 200 oC-on 30–40 percet sütjük. Ha gluténmentesen szeretnénk készíteni, akkor zabpehelyliszt helyett rizsliszt, kölesliszt vagy kukoricaliszt, vagy száraz hüvelyes lisztje pl. sárgaborsó, lencse, vöröslencse ajánlott.


Lángos

Hozzávalók: tört krumpli, zabpehelyliszt, só.

Elkészítés: A főtt tört krumpli hideg legyen, mert így kevesebb lisztet vesz fel és puhább lesz a lángos. Mindig a krumplihoz képest tegyük hozzá a zabpehely lisztet, hogy lágy pogácsa állagot kapjunk. 2 cm-re kinyújtjuk és szaggatjuk vagy csak késsel kockázzuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és 150–180 °C-on sütőben fél órát sütjük. Félidőben megfordíthatjuk. Még melegen fogyaszthatjuk lekvárral vagy vegitejföllel



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése