Oldalak

2022/01/18

Kőrösi sült májpástétom

 Kőrösi sült májpástétom


Hagyományos nagykőrösi recept. Nincs tudomásom róla, hogy bárhol felhasználják a csepleszt a májpástétomhoz. Nálunk disznóvágáskor így készítették a májpástétomot csepleszbe, ami a sertés hashártyája. Az elkészült pástétomot nemcsak összefogta, hogy a sütésnél ne essen szét, hanem a hártyában lévő zsírerek kellő zsiradékkal is látták el sütéskor. Eredetileg befűszerezett, ledarált kész kolbászhúst használtak fel hozzá, de a közölt recept alapján bármikor elkészíthető. A máj mennyisége azért ennyi, mert egy kétmázsás mangalica májából általában ennyi maradt, mire a májpástétom készítéséhez fogtak. Fontos, hogy kétszer annyi legyen a hús, mint a máj.

Készítettem már a lapocka helyett sertésnyelvből is. Ez esetben a nyelveket meg kell abálni, tisztítani, és a mennyiségtől függően kell hozzá zsírszalonna. A közölt mennyiséghez legalább negyed kilogramm.

hozzávalók / 12 adag

3 kg sertéslapocka
1.5 kg sertésmáj
3 db sertésháló
3 közepes fej vöröshagyma
2 fej fokhagyma (kis)
10 szelet kenyér (tenyérnyi szikkadt)
10 db tojás
10 dkg fűszerpaprika (őrölt)
1 ek bors (őrölt)
1 kávéskanál köménymag (őrölt)
0.5 teáskanál koriander (őrölt)
1 ek majoranna (morzsolt)
10 dkg mangalica zsír
só ízlés szerint

elkészítés

A csepleszeket (sertés hashártya) langyos vízben többször átmossuk, majd egy tálka hideg vízben félretesszük.
A hagymákat megtisztítjuk. A vöröshagymákat apróra felkockázzuk, és mangalica zsírban megpirítjuk. Nem baj, hogy zsírosabb a szokásosnál, a keverékbe jól jön a többlet zsír. A fokhagyma gerezdeket vízben puhára főzzük. A megfőtt fokhagymákat kivesszük a főzővízből, és a pirított vöröshagymával együtt hűlni hagyjuk.
A szikkadt kenyérszeleteket ujjnyi széles csíkokra vágjuk.
A lapockát és a májat szintén ujjnyi szélesen felcsíkozzuk.
Az összes előkészített alapanyagot húsdarálón ledaráljuk. A daráló kisebb lyukú vágólapját használjuk. Célszerű az alapanyagokat váltakozva darálni, mert a máj és a hagymák levet eresztenek, és ezt a szikkadt kenyérrel és a hússal ki lehet nyomni.
A darálékba beleütjük a tojásokat, és kézzel a masszát összegyúrjuk. Közben óvatosan adagoljuk bele a fűszereket, hogy ne csomósodjanak össze. (A só mennyiségét nem adtam meg, mert ízlés szerint kell adagolni.) Lehet bele őrölt csípős paprikát is tenni. (Nekem ezzel jobban ízlik, de az unokák miatt mostanában nem használom.)
A csepleszeket kivesszük a hideg vízből, és tésztaszűrőben lecsepegtetjük.
A masszát kb. félkilós kis cipócskákra szedjük. Az ügyességünktől függően 8-10 kis cipócskánk lesz. A csepleszekből megfelelő méretű téglalapokat vágunk, és beburkoljuk a cipócskákat.
Sütőpapírral letakart tepsibe tesszük a kész cipócskákat, és közepes lángon kisütjük. Amennyiben egyszerre nem akarunk ennyit sütni, a boltokban kapható alufóliából készített kis edényekben lefagyaszthatjuk.

sütési hőfok: 190°C
sütési mód: alul-felül sütés



Hasonló bejegyzéseim:




2 megjegyzés:

  1. Isteni finom valamikor gyerekkoromban ettük, Édesapám szülei Kocséron éltek ők készítették disznóvágás idelyén, és csomagban küldték télen Domaszékre, akkor még igazi fagyos telek voltak 60-as évek. Hálás vagyok amiért rátaláltam e receptre, így a hozzávalókat tudva elkészíthetem.😋👌🐖🐽

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves névtelen! Nagyon örülök a megjegyzésének és hogy eltudja majd készíteni ezt a tényleg nagyon finom nagykőrösi ételt. Míg a szüleim éltek, mi is rendszeresen készítettünk "májpástétomot" minden disznóvágás alkalmával. Itt Nagykőrösön jelenleg is kapható a kisebb élelmiszerboltokban sült májpástétom, így bárki hozzá juthat ehhez a hagyományos kőrösi finomsághoz.
      Jó egészséget és örömteli sütögetést kívánok!
      Üdvözlettel: Ágnes:)

      Törlés